» Üye Ol   » Üye Girişi    » İletişim Formu 
 
    
Barbie Araba İki Kişilik Kız Yarış Macera

Beceri

Futbol Mario
           Kategoriler
 2 Kişilik Oyunlar
 3D Oyunlar
 Ameliyat Oyunları
 Araba Oyunları
 Balon Patlatma
 Barbie Oyunları
 Bebek Oyunları
 Beceri Oyunları
 Ben 10 Oyunları
 Bilardo Oyunları
 Boyama Oyunları
 Caillou Oyunları
 Çiftlik Oyunları
 Çizgi Film Oyunları
 Çocuk Oyunları
 Dora Oyunları
 Futbol Oyunları
 Giydirme Oyunları
 İşletme Oyunları
 Kamyon Oyunları
 Kız Oyunları
 Komik Oyunlar
 Kuaför Oyunları
 Macera Oyunları
 Makyaj Oyunları
 Mario Oyunları
 Motor Oyunları
 Nişan Oyunları
 Online Oyunlar
 Pasta Oyunları
 Savaş Oyunları
 Spor Oyunları
 Sue Oyunları
 Sünger Bob Oyunları
 Temizlik Oyunları
 TIR Oyunları
 Uçak Oyunları
 Winx Oyunları
 Yapboz Oyunları
 Yarış Oyunları
 Yemek Oyunları
 Zeka Oyunları
 Zuma Oyunları
 
  Ana Sayfa / Veliler ve Pedagoglar İçin Bilgi  
   
 
Veliler ve Pedagoglar İçin Bilgi

Sayın Veliler,

Sizlere bu bölümde portalımız DefineOyun.com'u daha yakından tanıtarak, çocuklarınızın internet kullanımında daha güvende olmalarını, sizlerin de medya birikiminizi arttırmak amacıyla şu bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz:


Flash oyunlar ve Casual Games nedir?
"Flash" kavramı grafik teknolojisiyle oyunların programlanmasıdır- Genelde Flash-Player her sistemde kurulmuş vaziyettedir.Yazılım ücretsizdir. Böylece Flash-öğeleri kendi Browserinizde (örneğin: Internet Explorer, Mozilla Firefox veya Google Chrome) gösterilip, oynanabilir. Browser olarak Google Chrome'u yakından tanıtmak istiyoruz. Bu Browserin kullanımında da ücret söz konusu değildir.

"Casual Games" üst kavramı "casual" (engl.) = "zaman zaman", "ara sıra" anlamına gelmektedir. Oyun dünyası içerisinde "ara sıra" oynanarak meşgul olunan oyunlar olarak, karmaşık kuralları okumaya gerek kalmadan basit bir tıklamayla ya da bilgisayarınızdaki oku takip ederek genç, yaşlı herkes DefineOyun.com içerisinde herkes kendine uygun oyunu keşfedebilir.

DefineOyun.com da veriler güvende midir?
Elbette! Üye olarak kendi mail adresinizle, diğer tüm bilgiler isteğe bağlı olmak koşuluyla, katılabilirsiniz. Bu bilgileri üçüncü şahıslara hiç bir şekilde aktarmayız. Kayıt sırasında takma isim kullanmanızı tavsiye ederiz, böylece kendi bulduğunuz bir isimle sizin kişisel verilerinizin tanınması engellenmiş olur. Yani çocuğunuz DefineOyun.com platformunda tamamen anonim olup, güvende hareket eder.
Diğer, isteğe bağlı profil bilgileri, kullanıcılar arasında bilgi ve ilgi alanı paylaşımına yaramaktadır. Ekibimiz bu yüzden asla özel bilgileri sormazlar.

Bunlar ücrete tabi mi?
Hayır! Tüm oyunlar her zaman online olarak oynanabilir. DefineOyun.com kendini yalnızca reklam gelirlerinden finanse eder. Bu yüzden kullanıcılarımızdan her hangi bir ücret veya bedel talep edilmez.
Topluluğumuza kayıt olmakta ücrete tabi olmayıp, bir çok macerayı ve imkanı beraberinde getirmektedir: Arkadaşlarınızla birlikte ya da onlara karşı yüksek skorlu (Highscores (eng)=Yüksek Skor) oyunlar oynayabilir, eğlenebilir, kendi profilinizi kendiniz oluşturabilirsiniz. Burada da her hangi bir ücret söz konusu değildir!
Bazı tarayıcı bazlı oyunlar (Browser Oyunları) ve sosyal oyunlar ek imkanlar sağlamakta, oyunlar için objeler ya da oyunların premium versiyonlarını satın alabilirsiniz. Örneğin evinizdeki bilgisayara yükleyebilirsiniz. Ancak bu işlemler isteğe bağlıdır, otomatik olarak gerçekleşmez, "hatayla" satın alma söz konusu olmaz. Sürekli abonelik işlemleri de mevcut değildir.
Sipariş sırasında sunucunun internet sitesinde genelde ebeveynlerin desteği olmadan yanıtlanamayacak bilgiler sorulmaz. Titiz denetimlerimiz, kötüye kullanımı ve istenmeyen alışverişleri başarılı bir şekilde engeller.

Çocuğumun internet kullanımına nasıl eşlik ederim?
Çocuklarınızı internet kullanırken devamlı gözlem altında tutmanız tavsiye edilir. Çocukların ve gençlerin özellikle özgürce hareket ettikleri alanları talep ederler, ebeveynler ve pedagoglar kesin yaptırımlarla veya yasaklarla tepki göstermemelidirler:
Internet kullanımını kendinize açıklatın. Internet ortamında birlikte çıkılan bilgilendirme turları çocuğunuzla güven gelişimi sağlayıp bazı problemlerin çözümünde size kolaylıklar getirecektir. Zaman konusundaki sınırlandırmanın mantıklı olup olmadığı ebeveynlerin ve eğitimcilerin değerlendirmesine bağlıdır.

Eğitimcilerin ve ebeveynlerin denetiminde gerçekleşen internet kullanımının yanında destekleyici bazı metot ve yöntemler hakkında bilgi vermek istiyoruz:

Öncelikle çocuklar için kendi özel kullanıcı hesabı açılabilir. Bu durum özellikle gençlik ve çocuk koruma özelliğine sahip bir PC yazılım da avantajlar sağlamaktadır. Bu konu ile ilgili olarak aşağıda geniş açıklamalar veya örnekler bulabilirsiniz.

Çocuğunuz adına açacağınız tüketici hesabı örneğin sadece tarayıcının bir kişi tarafından kullanılması gibi bir avantaj sağlar. Böylece internet kullanımı, eğer bir itirazınız olmazsa, daha sonradan da denetlenebilir.
"CTRL + H" tuş kombinasyonlarına bastığınızda tarayıcının geçmişi ile ilgili bilgiler edinebilirsiniz. Bu işlem çocuğunuzun hangi sayfalara girdiğini kronolojik olarak ortaya çıkarır.
Eğer burada çocuğunuzun sizin rıza göstermeyeceği sayfalara girdiğini tespit ederseniz, nedensiz yasaklar koyarak tepki göstermemek gerekir. Çünkü çocuklar bu yasaklara uymayabilirler.
Örneğin çocuğunuza bir arkadaşınızın size bu siteden söz ettiğini belirterek konuyu açabilirsiniz. Burada soracağınız sorularla çocuğunuzun bu internet sitesini tanıyıp tanımadığını ve ne kadar sıklıkla kullandığını pedagojik açıdan uygun bir yöntemle öğrenebilirsiniz. Çocuğunuzun anlatımından yola çıkarak, siteyi kullanımı ile ilgili ayrıntılı bilgiler alırsınız, böylece çocuğunuza olası tehlikeleri anlatma fırsatınız doğar. Çocukların sebebi gösterilmeden konulan yasaklara boyun eğmezler.

Bizden bir tavsiye: çocuğunuz severek ve sıkça ziyaret ettiği sayfalar sık kullanılanlar listesine alınmalı, listeye almak için ise sık kullanılanlar sembolüne basılması tavsiye edilir.

Güncel internet kullanımının yanında sürekli olarak kafanızda bulundurmanız gereken bir gerçek de çocukların öğrenme hırsıyla dolu olduğu ve sürekli yeni şeyler keşfetmek isteğinde olduklarının bilinmesi gerekir.
Bu yüzden değişik arama motorlarının keşfetmeleri fazla zaman almayabilir. Ancak bu bir riskte taşır, çünkü arama makineleri internette buldukları tüm sonuçları olduğu gibi aktarırlar. Bunlarda bir çok durumda çocuklarına uygun olan bilgiler içermez.
Çocukların yaşlarına uygun olarak değişen konularda aydınlatılmaya ihtiyaçları vardır.

Ayrıca gençlik koruma programı imkanı da mevcuttur. Bu programlar belirli bazı sitelerin ziyaret edilmesini engeller. Bu sitelerin belirlenmesinde bazı terimlerin manuel olarak verilmesi yeterlidir. Böylece çocuğunuz tarafınızdan yasaklanmayan kelimelerin bulunduğu içeriklere ulaşır.

Başka sorularınız mı var?
Genel sorularınızı, info |at| defineoyun.com adresine yöneltebilirsiniz. Sorularınıza en kısa süre içerisinde yanıt vereceğiz.
 
 
 
 
 

Ana Sayfa  |  Gizlilik Politikası  |  Kurallar   |  Veliler için uyarı  |  Kullanım Sözleşmesi  |  İletişim Formu |  Oyun Oyna 
Yasal Uyarı : Sitemizdeki oyunların bir bölümü yapımcılarına ait olup, yine yapımcıları tarafından verilen dağıtım kodu ile sitemize eklenmektedir. Tüm hakları yapımcısına ait olup, telif haklarını ihlal eden bir oyun tespit ederseniz iletişim bölümünü kullanarak bize bildiriniz. iletişim adresi : info[at]defineoyun[dot]com